Lokatorzy nie chcą gołębi na osiedlach?

Raz jeszcze wracamy do tematu gołębi na jastrzębskich osiedlach. Tym razem za sprawą pisma wysłanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śląskim, które trafiło między innymi do Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa”.

fot. pixabay

„Z informacji dowiadujemy się, że dziko żyjące gołębie bywają atakowane przez liczne ektopasożyty, zaliczane do pajęczaków i owadów, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych. Część z nich może być powodem inwazji u człowieka. Gołębie zaatakowane przez pasożyty stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dla osób o obniżonej odporności. Mogą powodować dokuczliwe zmiany skórne, zwłaszcza gdy towarzyszy im skłonność do odczynów alergicznych” – czytamy w biuletynie SM „Nowa”.

„W piśmie poruszany jest również temat dokarmiania gołębi, które powoduje przywabianie ptaków i zaleganie resztek karmy w pobliżu budynków mieszkalnych, potencjalnie prowokując insekty i gryzonie. Przez dokarmianie zwiększa się stan liczebny populacji gołębi. Łamie się prawo selekcji naturalnej, pozwalając na przeżywanie osobników kalekich i chorych” – dowiadujemy się.

Jak podkreślają władze spółdzielni, obecność gołębi słusznie budzi zastrzeżenia wielu mieszkańców. „Od wielu lat zapobiegamy ich bytowaniu w rejonie budynków poprzez stosowanie zabezpieczeń na belkach loggiowych, a także montaż kratek wentylacyjnych zabezpieczających przed przedostawaniem się ptaków na poddasza budynków” – pada w cytowanym tekście.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?