Sprawiedliwa transformacja?

„Będziemy uważnie obserwować, jak rządzący realizują kolejne punkty dokumentu. Mamy na to czas (…) A może w okolicach roku 2028 jakiś ważny brukselski urzędnik pójdzie po rozum do głowy i zdecyduje, by z węglem nie walczyć, tylko, wzorem Japonii, inwestować w nowoczesne elektrownie węglowe? Może też nie być żadnego brukselskiego urzędnika, bo Unia 'po drodze’ przekształci się w coś innego… Wtedy kopalnie nagle wrócą do łask. Niemożliwe? Pamiętajmy, że 8 czy 10 lat to w polityce bardzo dużo” – zauważa Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. „Teraz czekamy na 'dużą’ umowę społeczną, której częścią będzie podpisane przez

„Dla mnie lansowane przez polityków hasło 'sprawiedliwej transformacji’ stanowi zobowiązanie do tego, by w zamian za jedno miejsce pracy w branżach likwidowanych tworzone było jedno miejsce pracy w branżach powstających”

nas porozumienie. Treść umowy przesądzi o przyszłości Śląska, jego charakterze gospodarczym oraz o tym, czy inwestorzy będą tutaj chcieli tworzyć nowe miejsca pracy, czy też będą tego miejsca, jako zdegradowanego społecznie, unikać. Dla mnie lansowane przez polityków hasło 'sprawiedliwej transformacji’ stanowi zobowiązanie do tego, by w zamian za jedno miejsce pracy w branżach likwidowanych tworzone było jedno miejsce pracy w branżach powstających. Czy tak się stanie, trudno powiedzieć, bo do tej pory ledwie kilku śląskich polityków angażowało się w sprawy, o których tutaj mówimy. Reszta gdzieś pouciekała, pozostawiając region i swoich wyborców na pastwę losu” – dodaje na koniec.

  1. Nie ma sensu przejmować się ujadaniem lewackich pożytecznych idio… należy:
    1. wyjść z toksycznej ue;
    2. wywalić na zbity pysk biurwy, pociotki i armię bezproduktywnych związkowców;
    3. wprowadzać nowe technologie wydobywania i przetwarzania węgla.
    Ale żeby to zrobić to trzeba być państwem suwerennym z rządem składającym się z Polaków…

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry