Szokujące wyniki

Jestem pracownikiem Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale i mieszkańcem spółdzielni Jas-Mos. Mam przyjaciół i współpracowników wśród mieszkańców spółdzielni Nowa, czy GSBM. Niektórzy z nich mieszkają w zasobach miejskich.

Osobiście denerwuje mnie to, co o Górniczej piszą media związane z jastrzębskim kołem Prawa i Sprawiedliwości. Denerwuje mnie przede wszystkim dlatego, że dotyka to głównie naszych pracowników, to bowiem ich pracą stoi GSM. Wkurza mnie też to, że  chamskie i kłamliwe plucie ludzi z PiS na GSM może spowodować, iż ceny mieszkań mogą w naszej spółdzielni być niższe niż w innych spółdzielniach,  a nie ma to jak się okazuje żadnego realnego odniesienia do rzeczywistości.

Nie będę się tu rozwodził dlaczego ekipa PiS w Jastrzębiu ciągle pluje na GSM, to każdy wie.

Chcą naszą spółdzielnię przejąć, obsadzić swoimi i “żondzić”, jak rządzą krajem w czasach pandemii (przypomnę tylko respiratory i maseczki).

Skupię się na faktach.

Poprosiłem znajomych żeby, w miarę możliwości, podesłali mi swoje aneksy czynszowe. Chciałem  zobaczyć, jakie są koszty  utrzymania w zakresie eksploatacji, ile pieniędzy płaci każdy mieszkaniec naszego miasta mieszkający w bloku za jeden metr kwadratowy powierzchni. Ważne – chodzi tylko o opłatę eksploatacyjną, nie o odpis na fundusz remontowy, który jest uzależniony od potrzeb remontowych budynków. Nie chodzi również o opłaty niezależne od Spółdzielni tj.  za centralne ogrzewanie, wodę i śmieci, gdzie koszty tworzone są w podmiotach miejskich i państwowych.  

Tu pojawiło się pierwsze spostrzeżenie. O ile w zasobach miejskich, czy GSBM,  także u nas w Górniczej, aneks czynszowy jest dość prosty (eksploatacja to eksploatacja, podatki to podatki, centralne i woda to centralne i woda), to u naszych sąsiadów czyli w SM Nowa, czy Jas-Mos pojawia się na aneksie opłata za sprzątanie, za światło w piwnicy, czy za windę. Są to w dalszym ciągu opłaty eksploatacyjne tylko inaczej opisane.  To niestety trochę zaburza wynik analizy jednak wystarczy proste dodawanie,  żeby zauważyć pewne zjawisko.  GSM nie jest,  (wbrew temu co donosi pewna pisowska gazetka,  przeze mnie nazywana „Radio Erewań”) NAJDROŻSZĄ SPÓŁDZIELNIĄ MIESZKANIOWĄ, wręcz odwrotnie.

Kolejne spostrzeżenie, dotyczy tego, że w SM Nowa, GSBM, MZN, ale i w GSM, czynsze kształtują się na podobnym poziomie. Porównując budynki w miarę podobne do siebie, czynsze nie różnią się więcej niż 15 złotych na korzyść jednej lub drugiej z porównywanych spółdzielni, jeśli porównamy średniej wielkości mieszkanie o metrażu 55 metrów kwadratowych. Pokazuje to, że mieszkania w zasobach miejskich, GSBM, Nowej i  Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej mają porównywalne koszty funkcjonowania. Dyrekcje i  zarządy tych instytucji starają się utrzymywać koszty na umiarkowanym poziomie, dbają o pieniądze mieszkańców. 

Analiza ta pokazuje, iż wśród w/w spółdzielni jedna wyróżnia się zdecydowanie. Moim zdaniem w sposób mało korzystny. To spółdzielnia Jas-Mos. O ile bowiem w tej “złej” Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej,  koszty eksploatacji (ze sprzątaniem, opłatą za windę, czy światło w piwnicy) przekraczające 3 złote za m2, mogę z przykrością odnotować tylko na 1 nieruchomości, o tyle w spółdzielni Jas-Mos to jakby standard. Na pewno, jednak standardem jest to, że gdy porównałem koszty opłaty za eksploatację Górniczej i Jas-Mosu, na kilkunastu nieruchomościach, to wszędzie Jas-Mos pobiera opłatę dużo wyższą niż Górnicza, Nowa, GSMB czy jaka jest naliczana w zasobach miejskich. Są to kwoty (za eksploatację przykładowego 55 metrowego mieszkania) dochodzące do 70 zł miesięcznie.  Pytam, dlaczego ja płacę takie horrendalne koszty za eksploatację?

Wynik analizy denerwuje mnie osobiście, jako mieszkańca Jas-Mos, bo muszę więcej płacić za czynsz. Denerwuje mnie jeszcze bardziej, że media współpracujące z jastrzębskim PiS plują na Spółdzielnię, zajmując się tematami, które tak naprawdę interesują tylko ich samych.

Może warto by się również zainteresować tematem  wysokości opłat w spółdzielni mieszkaniowej, zarządzanej przez partyjnego kolegę radnych PIS. Dotyczy to przecież wszystkich mieszkańców tej spółdzielni a nie tylko wybranych. Chodzi oczywiście o spółdzielnię JAS – MOS.

A jak wyglądają opłaty w tej Spółdzielni? Oceńcie Państwo sami.

Cyfry nie kłamią! 

P.S. Powyższą tabelę opracowano dla celów porównawczych opłat eksploatacyjnych w rożnych budynkach, przyjmując jako wspólny mianownik typowe mieszkanie o pow. 55.7 m2 niezależnie od ich  struktury w danym budynku.

Dariusz Janicki GSM

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny